Kłótnia o Słowo - XXVII Niedziela zwykła, rok B

facebook twitter

28-09-2021

Mk 10, 2-16 Faryzeusze przystąpili do Jezusa, a chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając, zapytał ich: «Co wam przykazał Mojżesz?» Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela». W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: «Kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia względem niej cudzołóstwo. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo». Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je.

 Ks. Mateusz Szerszeń
Ciekawa rzecz. Istnieją przykazania religijne ustanowione ze względu na zatwardziałość ludzkich serc. Czy dekalog też do nich należy?

Ks. Grzegorz Sprysak
Dekalog raczej pomimo zatwardziałości. Nasza interpretacja wezwań Słowa, przykazań, norm często może być naznaczona względem na zatwardziałość. Albo źle pojmowane „pójście na rękę”.

Ks. Mateusz Szerszeń
Jedność małżonków ma w sobie coś niezwykłego. Z dwojga ludzi powstaje jedno ciało. Przy asystowaniu sakramentu małżeństwa często zastanawiam się, na ile świadomi są małżonkowie przy składaniu ślubowania małżeńskiego.

Ks. Grzegorz Sprysak Mam takie doświadczenie ludzi z moich studiów przed zakonem albo szkoły średniej. Para -wydawałoby się – na zawsze. Twarda miłość. Później coś się kończy i w czasie rozmowy wychodzi mocno JA i brakuje MY. Tam gdzie przeważa JA nad My zostaje coś zwykłego, coś niezwykłego niknie.

Ks. Mateusz Szerszeń
Królestwo Boga jest dla „dzieci”, czyli dla tych, którzy uznali Ojca za ojca.

Ks. Grzegorz Sprysak
I dla tych, którzy potrafią zostać dzieckiem będąc dorosłym. Najpierw trzeba dorosnąć by być samodzielnym, ale „całkiem” dorosły jest ktoś, kto nie zatracił zupełnie dziecka w sobie.

Krótko o Słowie:

Ks. Mateusz Szerszeń
Jezu, weź w objęcia, połóż ręce i pobłogosław!

Ks. Grzegorz Sprysak
Nie wstydzić się dziecka w sobie.